
En tallrik fil utslagen i knät och en flinande gäst som tyckte det var alldeles förträffligt skoj att se mig hoppa jämfota och svära och föra liv som ett resultat av hans snabba manöver blev summan av kvällens kneg.
Det där måste jag komma ihåg att göra fler gånger, sa ansiktsuttrycket och jag svor ännu mer och sa förbannade skitunge och han bara fortsatte flina och jag gick in på toaletten och torkade av jeansen så gott det gick.
Men annars kan jag inte klaga.
Hemma tar jag en öl i soffan och känner efter hur det känns i magen och jag tror nog att det börjar kännas bra nu, eller i alla fall så bra som den här gamla rostiga maskinen mäktar med och det får man vara nöjd med och se till att fira.
Knegade natt helgen som var och det är evigheters evigheter sedan dåligheter och seriöst barhäng.
Som jag längtar.
Kom helg. Kom nu.
Låter som du kommer satsa hårt på helgen
Tycker inte alls att det går lika bra nu som under sommaren. Tips?
p.s. Du får säga till när du betat av läshögen så jag får veta vad du tyckte om boken!
Caroline>> För egen del blir det i regel där något bra band spelar, typ Strand, Marie Laveau eller gamla goda Debaser Slussen. Jobbar annars mycket helg nu och har inte samma koll på klubbar och sånt som back in the days.
Vad gäller barhäng tycker jag fortfarande att Nada och Snotty håller bra.
Yes, will do.
jag längtar också efter helgen och jag har sån tur att min börjar imorgon och blir tre kvällar lång den här veckan. fattar redan nu att söndag kommer att tillbringas på soffan men det känns också bra.
*ASG* naaaaeeeee.. dumma honom,göra så mot dej.
Tar du honom imorrnkväll me? E du jättehyvens kille
M>> Ibland är en kväll på soffan precis vad man behöver. Gärna med en bra bok som sällskap.
Bajenpinglan>> Nu skrev vi visst samtidigt. Inga problem och då kommer jag vara utrustad med stänkskydd och förkläde, hehe.
Ses i morgon!
Debban är var jag nästan alltid hamnar när jag ska ut
Vet du vad, jag tror faktiskt jag har sett dig på Snotty. Var där med några vänner. Det var ett tag innan jag började läsa din blogg. Nu vet jag varför jag alltid tyckt mig känna igen dig. Ha, va coolt!
Aldrig varit på Strand. Nu står det tillsammans med Nada på listan.
Caroline>> Där ser man. Ja, Snotty har man hängt en del på då det bara ligger ett stenkast från porten.
Strand som lokal är inte så rolig, men är det bra band som spelar funkar det.
Var i princip en inventarie på Debaser mellan 2002-2006 men nu blir det mest häng på uteserveringen under sommarmånaderna. I helgen lutar det emellertid åt ett besök då nägra vänner vill kolla in ett band.
Det känns som att alla man känner var inventarier på Debaser mellan 2002-2006…inte riktigt samma grej längre tyvärr. Beror nog tyvärr mer på årens obarmhärtiga gång än på stället i sig. Och du har rätt, Strand som lokal är fan aptråkig. Men rundpingisen lyckas allt som ofta sysselsätta en efter par snabba bärs…
Btw, dags att ta den där biran snart!?
David>> Absolut. Jag är på för öl redan i morgon eller i början av veckan.
Hör av dig på davidarlemalm@gmail.com så spikar vi något!